Kültür

SATILIK COMMUNITAS

Nitelik olmadığında kurtuluşu nicelikte ararız. Süre yoksa, sizi kurtaracak olan şey değişimin hızıdır.

Kendinizi bu dünyanın akışkanlığı içinde rahatsız hissediyor­sanız ve tekerlekler üzerinde gidiyor gözüken çelişik yol işa­retlerinin bolluğu arasında kaybolmuşsanız, hizmetlerine hiç bu kadar başvurulmamış olan ve sayıları hiç bu kadar çok olmamış şu  uzman danışmanlardan birini ziyaret edin.

Geçmişin kâhin ve astrologları, müşterilerine, yapabile­ceklerinden ve engelleyebileceklerinden bağımsız olarak,  ön­ceden belirlenmiş,  esnemez ve şaşmaz kaderlerini okuyorlardı;  akışkan modern çağımızın uzmanları ise bu sorumluluğu şaşkın ve apışıp kalmış müşterilerine yıkıyorlar hiç kuşkusuz.

Bu müşteriler kendi kaygılarını yapıp ettiklerinde keşfetmelidirler, tutumlarında hata ararlar (bulmakta da gecikmezler): Kendini yeterince ortaya koyamama, benliğe ya da benlik egzersizine yeterince özen gösterme­me, ama muhtemelen yetersiz bir esneklik, eski alış­kanlıklara, yerlere ve kişilere çok güçlü bir bağlılık, değişim karşısında coşku yokluğu ve değişim kaçınılmaz olduğunda değişmeyi reddetmek. Danışmanlar,  kendini daha fazla de­ğerlendirmeyi,  benlik  kaygısını daha fazla dert etmeyi, müş­terilerin zevke  ve  tatmine  yönelik  içsel  kapasitelerine  daha fazla  dikkati  önerirler – dolayısıyla başkaları  karşısında  daha az  “bağımlılık”  ve  onların  dikkat  ve  özen  taleplerine  daha  az dikkat;  gerçekçi yitim perspektifleri ile akılcı kar umutları arasında denge kurulmasında daha fazla mesafe ve istikrar. Bu dersleri çabucak öğrenecek ve bu öğütlere titizlikle uyacak müşteriler genellikle  “ne kazanacağım?”  sorusunu sorarlar, partnerlerine ve başkalarına  “hiç yer vermemeyi,” yani uzak durmayı ve bir kez bağlanıldığında, bağlanmaların sonsuza dek sürmesini beklememeyi (zırva!) daha kesin olarak ta­lep ederler.

Yakalanmayın!  Sıkı sıkı sarılmayın.  Unutmayın ki bağlılık­larınız ve vaatleriniz ne kadar derin ve yoğun olursa riskler de o denli büyük olacaktır.  İlişki ağı  -üzerinde kaydığımız yolla­rın kasırgası- ile  “ağı,”  insanın kendini kafeste sandığı şu kalleş düzeneği birbirine karıştırmayın! Bütün bu yumurtaları tek bir sepete koymanın budalalığın dik alası olduğunu ise hiç unutmayın!

 

Zygmunt Bauman

Sosyalliğin Alet Edevat Kutusunun İçinde ve Dışında, Sayfa 83, 84

Akışkan Aşk

Zygmunt Bauman

Alfa İnceleme

ISBN 978-605-171-315-1

1.Basım: Şubat 2017

Çeviri: Işık Ergüden

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

YAZAR HAKKINDA

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

Bir Yorum Yazın

+ 21 = 25