Kültür

Fantastikler #1

1-The Seventh Seal, Ingmar Bergman (1957)

Yedinci Mühür (İsveççe: Det sjunde inseglet), Ingmar Bergman’ın yönettiği İsveç filmi. 1957 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır.

2-Spirited Away, Hayao Miyazaki (2001)

Ruhların Kaçışı, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen 2003 yılında ‘Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi’ Oscar’ını kazanan Studio Ghibli yapımı Japon animasyon filmidir. Birçok ödül kazanan film aynı zamanda Oscar kazanan ilk animedir.

23 Ağustos 2016’da BBC tarafından yayımlanan ”21. Yüzyılın En İyi Filmleri” listesinde 4. sırayı almıştır.

 

3-The Wizard of Oz, Victor Fleming (1939)

Oz Büyücüsü, Amerikan fantastik müzikal filmidir. Yazar L. Frank Baum’un 1900 senesindeki kitabı Oz Büyücüsü’nden filme uyarlanmıştır.

4-Being John Malkovich, Spike Jonze (1966)

John Malkovich Olmak, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Özgün Senaryo“ dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

Kuklacılıkla uğraşan Craig, karısının baskıları ile daha elle tutulur bir meslek edinmeye karar verir. Bir şirkette işe girer, Maxine ile tanışır, ona yavaş yavaş aşık olmaya başlar. Günün birinde tesadüfen şirketteki dosya dolabının arkasında esrarengiz bir tünel bulur. Bu tünel oyuncu John Malkovich’in beynine açılmaktadır.

5-Ugetsu, Kenji Mizoguchi (1953)

Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Öyküleri, Ueda Akinari’nin 1776 tarihli kitabındaki hikayelere dayanır. Jidaigeki türünün en güzel örneklerinden biridir. Konusunu özellikle Ueda’nın masallarından alan film, Azuchi-Momoyama dönemi Japonya’da (1573-1600) geçiyor. İç savaş sırasında karısını ve küçük oğlunu terk eden ve hayatını tehdit eden bir ruh tarafından baştan çıkarılan bir köylü çiftçiyi konu ediniyor.

Yönetmenin başyapıtı olarak kabul edilen bu film, 1953’te “Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan Ödülü” kazandı.

6-Beauty and the Beast, Jean Cocteau (1946)

Şair yönetmen Cocteau’nün en iyi filmlerinden biri, belki de başyapıtı olan bu film sinemadaki diğer “Güzel ile Hayvan” uyarlamaları arasında uyarlandığı esere en sadık olanıdır. Oyuncuların olağanüstü performanslarının yanı sıra metaforlar ve Freudyen imgelerle dolu filmin şiirsel anlatım tarzı, makyaj, kostüm ve özel efektlerin mükemmelliği ve inandırıcılığı filmi unutulmaz yapan etmenler arasındadır.

Güzel ile Hayvan, Fransa yapımı romantik fantezi filmidir. Özgün adı La Belle et La Bête olan film Anglosakson ülkelerinde “Beauty and the Beast” olarak adlandırılır. Türkiye’de zaman zaman “Güzel ve Çirkin” adı ile gösterime sunulduğu da olmuştur. Fransız romancı Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un 1756’da yazmış olduğu çok bilinen ünlü masalından yola çıkarak yazıp yönetilmiştir.

7-Pan’s Labyrinth, Guillermo del Toro (2006)

Pan’ın Labirenti, fantastik bir kurguyla İspanya İç Savaşı’na ait gerçekçi ve siyasi bir arka planı birlikte başarıyla işlemiştir. Javier Navarrete’in hazırladığı müzikler ve soundtrack albüm de büyük ilgi görmüştür.

Yabancı film dalında 3 Akademi Ödülü sahibi olan film, yerli ve yabancı çeşitli festivallerden 68 ödül almış ve 58 ödüle de aday gösterilmiştir. Bu özelliğinden dolayı son dönem İspanyol sinemasının en başarılı filmlerinden biri olmuştur.

10 yaşındaki Ofelia, hamile ve hasta olan annesiyle birlikte 1944 yılında İspanya İç Savaşı sonrası yüzbaşı olan üvey babasının yanına taşınır. Ofelia ve annesinin yeni taşındıkları bu ev aynı zamanda orman içinde bir karakoldur ve arka bahçesinde esrarengiz bir labirent vardır. Labirentin içerisindeki Pan adındaki gerçeküstü bir yaratık, küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir.

8-Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives, Apichatpong Weerasethakul (2010)

“Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor”, ana karakterinin son yıllarını konu almaktadır. Boonmee, daha önce yaşamını yitirmiş eşi ve kayıp oğlunun ruhuyla birlikte hastalığının nedenlerini bulmaya çalışmaktadır. “2010 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin” sahibi olmuştur.

9-The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, Peter Jackson (2001)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson’ın yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin birinci filmidir. J. R. R. Tolkien’in aynı adlı fantezi roman üçlemesinin birinci kitabından uyarlanmış olan film, üçlemenin sırasıyla diğer iki filmi olan “İki Kule ve Kralın Dönüşü” filmleri ile eş zamanlı olarak, Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Birleşik bütçeleri yaklaşık 270 milyon $ olan filmlerin çekimleri 15 ay, çekim sonrası aşamaları da yaklaşık bir yıl sürmüştür.

10-Groundhog Day, Harold Ramis (1993)

Bugün Aslında Dündü, bir komedi filmidir.2006 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

11-It’s a Wonderful Life, Frank Capra (1946)

Capra’ın en sevdiğim filmim dediği “Şahane Hayat” yönetmenin 1930’lu yıllarda sıklıkla işlediği iyimserlik temasına tekrar başarıyla geri döndüğü filmidir. Film tarihçilerin ve eleştirmenlerin klasik bir Charles Dickens hikâyesi olan “A Christmas Carol” (Bir Noel Şarkısı) ile paralellikler kurdukları bu romantik fantezide insan doğasının karanlık yönleri irdelenir.

Şahane Hayat, ABD yapımı fantastik drama filmidir. Türkiye’de Yaşamak Güzeldir adı ile de gösterilmiştir.

12-My Neighbor Totoro, Hayao Miyazaki (1988)

Komşum Totoro, Studio Ghibli yapımı bir Japon animasyon (anime) filmidir. İki kız kardeş ile orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatır. Filmin doğaüstü kahramanı olan Totoro, daha sonra Studio Ghibli’nin maskotu olur.

13-“Crouching Tiger, Hidden Dragon”, Ang Lee (2000)

Bütçesi 17 milyon doları bulan Kaplan ve Ejderha, uluslararası başarı kazanmış, sadece ABD’de 128 milyon dolar gişe yapmıştır. Dünyada pek çok ödüle aday gösterilen film, En İyi Yabancı Film Oscarı dahil, 4 Oscar ödülü kazanmıştır.

Filmin çekimleri Çin Halk Cumhuriyeti’nde Pekin, Anhui, Hebei, Jiangsu ve Sincan’da yapılmıştır.

14-Who Framed Roger Rabbit, Robert Zemeckis (1988)

Masum Sanık Roger Rabbit, Robert Zemeckis’in yönetmenliğini, Steven Spielberg’in yapımcılığını yaptığı bir fantezi komedi filmi. Gary K. Wolf’un “Who Censored Roger Rabbit?” adlı kitabından uyarlanmıştır. Animasyon tekniği ve canlı hareket kombinasyonu ile çekilen filmin başrollerinde Bob Hoskins, Charles Fleischer, Christopher Lloyd, Kathleen Turner ve Joanna Cassidy oynamıştır.

15-Edward Scissorhands, Tim Burton (1990)

Makas Eller, 20th Century Fox tarafından aile kitleleri için yapılan komedi-dram-macera-romantizm filmidir. Hikâye rengarenk Amerikan banliyösüne geniş bir tepeden bakan metruk; fakat süslü bir konakta yaşayan Edward adındaki utangaç, garip bir çocuk ve Banliyöde yaşayan, kozmetik temsilcisi Peg Boggs etrafında örülür. Klasik Amerikan ailesi kültürünü temsil eden Peg’in gözlerinden, ellerine makaslar adapte etmiş bir gencin (Johnny Depp) görünümü anlatılır. Eleştirmenler tarafından Burton’ın en kişisel filmi olarak değerlendirilmektedir. Johnny Depp ve Winona Ryder’in kişiliklerini ortaya koydukları duygusal bir yapımdır. En İyi Makyaj dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

16-Orpheus, Jean Cocteau (1950)

Orfe (Fransızca özgün adı: Orphée), fantastik dramatik filmdir.

Daha çok gerçeküstücü filmleriyle ve sıradışı ilişkileriyle tanınan Fransız şair-sinemacı Jean Cocteau’nun yazıp yönettiği bu alegorilerle bezeli film Orfe mitine dayanan şiirsel bir aşk öyküsünü anlatır. Antik Yunan mitolojisinde anlatılan söylenceler, “doğaüstü” ile harmanlanarak gerilimli bir üslupla 1950’lerin Paris’ine taşınmıştır.

Cocteau, öteki dünyaya geçiş kapıları olarak diğer filmlerinde olduğu gibi aynaları kullanır.

İlk gösterimi 1 Mart 1950’de Cannes Film Festivali’nde yapılan film Türkiye’de Nisan 2000’de 19. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. Orfe, 1951 yılında “en iyi film” kategorisinde BAFTA ödülüne aday gösterilmişti.

17-The Red Shoes, Michael Powell and Emeric Pressburger (1948)

Kırmızı pabuçlar, İngiltere yapımı dramatik müzikal filmdir. Film, Türkiye’de Periler Dünyası adıyla da gösterilmiştir.

Danimarkalı şair yazar Hans Christian Andersen’in 1845 yılında yazdığı aynı adlı peri masalından uyarlanan film, Michael Powell Emeric Pressburger ikilisinin ortak bir ürünüdür. İkili filmin senaryosunu yazıp yönettikleri gibi yapımcılığını da üstlenmişlerdir.

Filmde Moira Shearer, Anton Walbrook ve Marius Goring gibi sinema oyuncularının yanı sıra bale dünyasından birçok ünlü sanatçı da rol almışlardı. Özgün müziğini Brian Easdale’in yaptığı “Kırmızı Pabuçlar” ın Technicolor görüntülerini Jack Cardiff çekmiştir. Filmde sergilenen “Kırmızı Pabuçlar” balesinin müziğini Sir Thomas Beecham yönetiminde “Kraliyet Filarmoni Orkestrası” yorumlamıştır.

“Kırmızı Pabuçlar” 1949 yılında “en iyi sanat yönetimi” ve “en iyi müzik” dallarında iki Oscar ödülü aldı. Aynı yıl yine müzik dalında filme Altın Küre ödülü de verildi. En iyi film BAFTA ödülüne aday gösterilen film, Venedik Film Festivali’nde de festivalin büyük ödülü olan Altın Aslan’a aday gösterilmişti.

18-Big, Penny Marshall (1988)

Büyük ile 1988 Oscar En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilen Tom Hanks, hikayede, lunaparktaki dilek makinesine artık büyümek istediğini söyleyen ve bir anda dileğinin gerçekleştiğini gören ve kendini yetişkin bir adam olarak bulan Josh’u canlandırıyor.

19-A Little Princess, Alfonso Cuarón (1995)

Küçük Prenses filmi, babasının 1. Dünya Savaşı’nda cepheye gitmesiyle birlikte yatılı okula verilen küçük bir kızın buradaki masalsı hikâyesini anlatıyor.

20-King Kong, Merian C. Cooper and Ernest B. Schoedsack (1933)

Film ekibi yıldızları olan Ann Darrow’u fotoğraf çekimlerinde ön plana çıkartabilmek için vahşi düzenin hüküm sürdüğü bir adaya giderler. Adada keşfettikleri dev yaratık King Kong’u sergilemek için şehre götürmeleri ise sonun başlangıcı olacaktır.

King Kong’un kalabalıklara korku salma amacındaki ana katmanı bir kenara ayrıldığında; döneminde yapılmış en etkileyici aşk filmlerinden birisi ortaya çıkıyor.

 

Ve…

Ruhlar Adası/Ezgi Orhan

Besle Kargayı ve Pan’ın Labirenti/Rukiye Çetin

Kaynak:

Indiewire

Vikipedi

Beyaz Perde

Sinemalar

Kültalt

 

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

YAZAR HAKKINDA

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

Bir Yorum Yazın

+ 32 = 33

1 Yorum