Kültür

Bir Film Seçkisi – Karantina ve İzolasyon

The Guardian, “karantina” ve “izolasyon” temalı bir film seçkisi yaptı.

Tek başınaysan;

Cast Away (Yeni Hayat)

2000 yapımı Robert Zemeckis filmi. Tom Hanks’in oynadığı bir FedEx çalışanının, uçağının Güney Pasifik üzerindeyken düşmesi üzerine ıssız bir adada yaşamak zorunda kalışını konu alır. Tom Hanks bu filmdeki performansıyla 73. Akademi Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

Fragman

Buried (Toprak Altında)

Rodrigo Cortés tarafından yönetilen, 2010 yılı İspanya yapımı psikolojik gerilim filmidir. Ryan Reynolds’un başrolü oynadığı filmin senaryosu Chris Sparling tarafından yazılmıştır.

Hikâye, yolda saldırıya maruz kaldıktan sonra kendisini sadece bir cep telefonu, bir çakmak, el feneri, bıçak, kurşun kalem ile ahşap bir tabutta gömülü bulan Irak’ta çalışan Amerikalı sivil kamyon şoförü Paul Conroy (Ryan Reynolds) hakkındadır. Sundance Film Festivali’ndeki galasından bu yana film olumlu eleştiriler aldı.

Fragman

Safe

Carol White, zengin kocası ve üvey oğlu ile birlikte yaşadığı evinde gayet mutlu bir aile tablosu çizmektedir. Fakat nedeni anlaşılamayan bir şekilde aniden ortaya çıkan hastalığıyla mükemmel gözüken hayatı derinden sarsılacaktır.

Günlük hayatta karşılaştığımız, makyaj malzemelerinden böcek ilacı gazlarına kadar her türlü kimyasal gaz ve maddeye karşı alerjik reaksiyon göstermeye başlayan Carol’ın hayatı çekilmez hale gelir. Sürekli öksüren, kusan, astım krizi tutan ve nefes alamayan Carol, en sonunda kendisiyle aynı dertten muzdarip olan insanlarla birlikte dağın tepesindeki bir klinikte tedavi görmeye başlar. Kapatıldığı bu klinik iyileşmesi için yeterli olmayacak rahatsızlığı daha da ileri gidecektir.

Todd Haynes’ın ilk gerilim filmi olan Safe, tüketim toplumlarında karşılaşılan bir durumu gözler önüne seriyor. Kirlilik, zararlı atıklar ve katkı maddelerinin artması sonucu mümkün olduğunca steril modern bir hayat tarzını benimseyen modern bireylerin, kendilerini korumaya çalıştıkça kafalarında yarattığı psikolojik sağlıksızlığa dikkat çeken film, Julianne Moore’un performansıyla da oldukça çarpıcı hale geliyor.

Fragman

127 Hours (127 Saat)

2010 yapımı, başrolünü James Franco’nun üstlendiği, Aron Ralston adlı dağcının başından geçen kazanın anlatıldığı film.

Fragman

Repulsion (Tiksinti)

Roman Polanski’nin yönettiği 1965 yapımı korku filmidir. Olay örgüsü Gérard Brach ve Roman Polanski tarafından tasarlanan yapım, Polanski’nin Polonya dışında çektiği ilk filmdir.

Fragman

Çocukların ve ailenleysen;

Room (Gizli Dünya)

Lenny Abrahamson’un yönettiği ve senaryosunu Emma Donoghue’nun yazdığı aynı adlı kitaptan uyarladığı 2015 yapımı dram filmi.

24 yaşındaki Joy, 7 yıl önce Old Nick dediği bir adam tarafından kaçırılmış ve o günden bu yana evinin arkasındaki küçücük bir kulübede Jack ile tutsak olarak yaşamaktadır. Old Nick’in devamlı tecavüzlerine maruz kalan Ma, bu 7 yılın son 5’ini, Nick tecavüzleri sonucu doğan oğlu Jack ile geçirmiştir. Gerçek dünyayı hiç bilmeyen oğlunu bu idare etmeye çalışsa da bir gün gerçek dünyayı da tanıması gerektiğini anlar.

Bu hapis hayatından binbir güçlükle kaçarak ailesinin yanına sığınan Joy için şimdi bir başka zorlu sınav başlayacaktır. Gerçek hayatla hiç karşılaşmamış Jack’i yepyeni bir hayata adapte edebilmek, aynı zamanda kendi hayatına da kaldığı yerden devam edebilmek…

Fragman

The Shining (Cinnet)

Stanley Kubrick’in Stephen King’in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarladığı 1980 yapımı filmdir.

Başrollerinde Jack Nicholson, Shelly Duvall, Danny Lloyd’un yer aldığı bu film, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen birtakım doğaüstü olayları konu alır.

Fragman

Panic Room (Panik Odası)

Yönetmenliğini David Fincher’ın yaptığı ve başrollerini Oscar’lı aktris Jodie Foster ve Forest Whitaker’ın paylaştığı 2002 yapımı film.

Kendisini aldatan kocasından boşanmış orta yaşlı bir kadın olan Meg Altman, kızı Sarah ile Manhattan’da dört katlı bir ev satın alır. Evde sığınak olarak yapılmış panik odası bulunmaktadır. Panik odasından evin her tarafı kameralarla gözlenebilmektedir ve diğer çeşitli güvenlik sistemleri bulunur. Bununla beraber, panik odasına dışarıdan ulaşmak mümkün değildir. Panik odasına evin önceki sahibine ait olan 22 milyon dolar saklanmıştır. Bunu bilen Burnham, Raoul ve Junior anne-kızın taşındıkları günün gecesi eve girerler ve olaylar gelişir.

Fragman

Swiss Family Robinson (İsviçreli Robinson Ailesi)

1960 ABD yapımı macera filmidir. Film, 19. yüzyılda Yeni Gine’ye gitmek üzere yola çıkan İsviçreli bir ailenin bindikleri yelkenli geminin Pasifik Okyanusu’nda çıkan bir fırtınada batması üzerine civardaki ıssız bir tropik adada yaşamak zorunda kalmaları, doğanın zorlukları ve korsanlara karşı verdikleri mücadeleleri konu alır.

Fragman

Mustang

Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı 2015 yapımı film.

Bir Karadeniz şehrinde yaşayan beş kız kardeşin öyküsünü anlatan Mustang, Türk-Fransız-Alman-Katar yapımıdır.

İnebolu’da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır.

Fragman

Eğer partnerinle birlikte karantinadaysan;

The Lighthouse

Başrollerini Robert Pattinson ile Willem Dafoe’nun paylaştığı “The Lighthouse”, uzun süredir bir deniz fenerinin nöbetçisi olan iki adamın geçen zamanla ve yalnızlıkla akıl sağlıklarını kaybedip en derin korkularıyla yüzleşmelerini konu alıyor.

Fragman

Vivarium

Filmin bahtsız kahramanları Gemma ve Tom, ilk kez ev sahibi olmak için bir emlakçıyla görüşürler. Ancak ilk baktıkları evde mahsur kalırlar, üstüne üstlük büyütmeleri için kendilerine sevimli fakat tuhaf bir bebek teslim edilir. Aşırı normal görünen ama istemeden kabullenilen banliyö hayatına dair acımasız bir taşlama olan, Alacakaranlık Kuşağı ile Black Mirror arasında bir yerde duran filmini Lorcan Finnegan “gizemli, komik, üzücü ve ürkütücü bir kâbus” olarak tanımlıyor.

Fragman

The African Queen (Afrika Kraliçesi)

1951 ABD İngiltere ortak yapımı romantik macera filmidir. Filmde, I. Dünya Savaşı sırasında Afrika’nın doğusunda, nehir boyundaki köylere külüstür teknesiyle malzeme taşıyan ayyaş ve derbeder kaptan Charlie Allnut (Humphrey Bogart) ve İngiliz misyoner, kız kurusu Rose Sayer (Katharine Hepburn)’in öyküsü anlatılır. Filme adını veren “Afrika Kraliçesi” Allnut’ın buharlı teknesinin adıdır. Tehlikeli sularda Alman istilasından kaçarlarken kader birliği etmek zorunda kalan bu iki zıt karakter bir yandan hayatta kalmaya çalışıp, bir yandan da peşlerindeki Alman torpido botuyla savaşmak zorunda kalırlar. Her zaman olduğu gibi zıt kutupların birbirini çekmesi kaçınılmaz olacaktır ve şartlar bu uyumsuz çifti birbirine yakınlaştıracaktır.

Fragman

 Exhibition (Sergi)

Joanna Hogg tarafından yazılıp yönetilen film, çiftlerin aynı evde yaşamasına rağmen nasıl da birbirlerinden farklı yaşamlar sürdürebileceğini gözler önüne serer. Onun bu elegant ve mistik filmi modern bir Londra evinde geçer. Evlilikleri bir tür krize giren sanatçı Viv Albertine ve Liam Gillick, yaşadıkları yeri bir tür hapishane ve sığınak olarak görmeye başlar. Ancak Albertine, düş gücünü kullanarak tüm hayal kırıklıklarından yaratıcı bir çıkış noktası bularak sıyrılmayı başarır.

Fragman

Eğer arkadaşlarınla birlikte karantinadaysan;

The Exterminating Angel (Yok Edici Melek)

Yönetmenliğini Luis Buñuel’in yaptığı 1962 yapımı bir Meksika filmidir.

Bulundukları mekandan bir türlü ayrılamayan bir grup seçkin insanın ilginç hikâyesinin anlatıldığı film, Meksika sinemasının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Buñuel bu filmde olduğu gibi Basit bir isteğe ulaşmanın olanaksızlığı ve bunun anlaşılmazlığı temasını başka filmlerinde de sık sık işlemiştir.

Fragman

Cabin Fever (Dehşetin Gözleri)

Eli Roth’un yönettiği 2002 Amerikan korku filmi. Filmin hikâyesinde bir grup üniversite mezununun ormanlık alanda bir kulübe kiralamaları ve et yiyen bir virüsün kurbanı olmaları anlatılmaktadır. Filmin hikâyesinin ilham kaynağı, Roth’un cilt enfeksiyonu geçirdiği bir dönemde İzlanda’ya yapılan bir gezi sırasındaki gerçek bir hayat deneyiminden gelmektedir.

Fragman

The Breakfast Club (Kahvaltı Kulübü)

1985 yapımı John Hughes’ın yazıp yönettiği komedi-dram filmidir. Başrollerinde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Judd Nelson, Molly Ringwald ve Ally Sheedy yer alır. Hikâye aynı lisede okuyan ama birbirlerini tanımayan, farklı arkadaş ortamları olan 5 öğrencinin cumartesi günü beraber cezaya kalmalarını ve bir günü birlikte geçirmelerini anlatıyor. En başta birbirleriyle dalga geçip tartıştıktan sonra konuşmaya başladıkça aslında birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını anlayacaklardır ve birbirlerine saygı duymaya, bağlanmaya başlayacaklardır. Ortak noktaları olan aile baskısı, okuldaki gruplaşmalar, öğretmenlerin tavırları onları birleştiren şeyler olacaktır. Sonuç olarak Hughes’ın en unutulmaz filmi aynı zamanda tüm zamanların en mükemmel lise filmi olarak kabul edilmiştir. Medya 5 başrol oyuncusuna Brat Pack adını takmıştır.

Fragman

High Life

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir grup suçlunun, bu cezayı almamaları için önlerinde bir seçenek vardır; ölümle sonuçlanabilecek bir deneye katılmak. Bu şansı kullanan suçlular, uzayda gerçekleştirilecek insan üreme deneyinin bir parçası olurlar. Ancak bulundukları gemi kozmik ışın fırtınasına maruz kalınca, suçlular için hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır.

Fragman

Umudunu kaybediyorsan;

The Martian (Marslı)

Ridley Scott tarafından yönetilen 2015 yapımı bilimkurgu türündeki ABD filmi, Andy Weir tarafından 2011’de yazılan aynı adlı romandan uyarlandı.

Kızıl gezegende ölüme terk edilmiş bir Nasa bilim insanı olan Matt Damon, belki de sinema tarihinin en yalnız karakterlerinden biri ama o bir köşede oturup umudunu kaybediyor mu? Hayır! O, MacGyvering ile birlikte hayatta kalmaya çalışmakla meşgul. Ek olarak, kendilerine verilen emirlere karşı gelen ve onu kurtarmaya çalışan arkadaşları da var. Unutmadan belirtmekte fayda var, Damon Çin’den de biraz yardım alır.

Fragman

Cube (Küp)

1997 Kanada yapımı bağımsız bilimkurgu gerilim filmi. Kanadalı genç sinemacı Vincenzo Natali’nin yönettiği, düşük bütçe ile çekilen film, ilginç konusu ve nitelikli işleniş biçimi ile yoğun ilgi görmüştür.

Birbirlerini tanımayan, yedi kişi bilmedikleri bir biçimde kendilerini bir küp sisteminin içinde bulurlar. Kenarlarında yan bölümlere geçmek için birer kapı bulunan küpler içinde çıkış yolunu ararlar. Farklı meslek ve yaş gruplarından kahramanlar çıkış yolunu ararken, küplerin içindeki tehlike ve acayipliklerle savaşırlar. Zor durumda kalan karakterlerin birbirleri ve kendileri ile yaşadıkları çatışmalar konuyu daha ilginç hale getirir.

Fragman

Bacurau

Bu garip filmde Brezilya’daki bir köy, kelimenin tam anlamıyla birtakım silah ve halüsinojenler aracılığıyla ortadan kaldırılır. Ülkenin geri kalanından yalıtılıp yozlaştırılmış; politikacı ve Amerikalı paralı askerleri tarafından kuşatılmış bu bölge, dünyanın geri kalanından adeta koparılır. Buradaki yerel halk ise birlikte durmak, kimliklerini ve onlara ait her şeyi korumak zorundadır.

Fragman

The Diving Bell and the Butterfly (Kelebekler ve Dalgıç)

Amerikalı yapımcı Julian Schnabel tarafından çekilen, 23 Mayıs 2007’de gösterime başlayan Fransız filmi. 2007 Cannes Film Festivali’nde mizansen ödülü kazandı.

Geçirdiği felçten sonra hiçbir uzvu hareket etmeyen ve kendi bedeninin içine sıkışıp kalan Jean-Dominique Bauby’nin (Mathieu Amalric) tek gözünü kurtarması herhangi bir hapsetme biçimine göre özgürlük gibi hissettirebilir. Hayal etmesi bile oldukça güç olan filmde Bauby, kahramanca bir iç yolculuk yapar ve onun serüveni filmle aynı ismi taşıyan bir kitaba dönüşür. Bauby’nin hikâyesi ve tüm bu süreç ise yönetmen Julian Schnabel’in perspektifinden insanlara umut veren muhteşem bir filme dönüşür.

Fragman

 

 

Kaynak:

The Guardian

Vikipedi

Beyaz Perde 1 – 2

Sinemalar 1 – 2

Filmloverss

Film Ekimi 12

IMDb

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

YAZAR HAKKINDA

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

Bir Yorum Yazın

51 + = 61

2 Yorum