Edebiyat

AKBABA

Bir akbaba vardı, ayaklarımı gagalıyordu. Çizmelerimi, çoraplarımı yırtmıştı bile, şimdi de artık ayaklarıma ulaşmıştı gagaları. Durmadan didikliyordu, sonra huzursuz huzursuz etrafımda uçuyor, sonra konup işine devam ediyordu.

Bir bey geçiyordu, bir süre baktı ve sonra, akbabaya niçin katlandığımı sordu. “Savunmasızım da ondan,” dedim, “kuş geldi, gagalamaya başladı, ben de tabii onu kovalayacak oldum, hatta boğazını sıkmaya bile çalıştım; ama böyle bir hayvanda çok kuvvet oluyor, yüzüme sıçramaya bile kalktı, o zaman ben de iyisi mi ayaklarımı feda ettim. Şimdi neredeyse lime lime oldular.” “Böyle bir eziyete nasıl katlanırsınız?” dedi bey. “Bir kurşun, akbabanın işi bitiktir.” “Öyle mi?” diye sordum, “ya siz mi yapacaksınız bu işi?” “Memnuniyetle,” dedi bey, “hemen eve gidip tüfeğimi alayım geleyim. Yarım saat daha bekleyebilir misiniz?” “Bilmiyorum,” dedim ve bir süre acıdan kaskatı halde dikildim, sonra dedim ki: “Lütfen, ne olursa olsun deneyin.” “Tamam,” dedi bey, “acele edeceğim.”

Akbaba konuşma sırasında sakin sakin dinlemiş, bakışlarını benimle bey arasında gezdirmişti. Şimdi görüyordum, her şeyi anlamıştı, havalandı, hız almak için geriye doğru iyice eğildi, sonra bir ciritçi gibi gagasını ağzımdan ta içime daldırdı. Arkaüstü düşerken bir azat olma ferahlığıyla, bütün çukurları dolduran, bütün sahillerden taşan kanımda, iflah olmaz bir şekilde boğulduğunu hissettim.

Bir köpek filozofun bilebildiğimiz ve bilemediğimiz şeylere dair düşünceleri, bize hayatı ve varoluşumuzu sorgulatabilir mi? İnsan gibi davranmayı ve konuşmayı öğrenmiş bir maymun, insan olmuş sayılır mı? Franz Kafka, absürd fabllarında hayvanlara insan kostümü giydirmeden onların düşüncelerine ve dünyayı nasıl gördüklerine yer veriyor. Bir Köpeğin Araştırmaları, Kafka’nın tüm eserlerinde olduğu gibi insan merkezli dünyanın ve deneyim biçimlerinin ötesine göz kırptığı bir yapıt.

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

48

YAZAR HAKKINDA

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

Bir Yorum Yazın

85 + = 89