Edebiyat

DARİNDE

Darinde: acıyı sağaltma, yok etme işleminin karşılığı olan tıbbi bir terimdir. İnsanların baş etmekte zorlandıkları acılarını hafifletmek veya tamamen ortadan kaldırmak, zor zamanlarını daha kolay, acısız atlatmalarını sağlamak için farklı bir gerçeklik, yeni bir hafıza yaratma ve uykuda yoğun acı çekme işlemidir.

Darinde işlemi Hypnoz adı verilen merkezlerde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Psikolojik sorunlarını veya acılarını ilaç yardımıyla bile atlatamayan, ağır travmalar geçiren insanlar bu tedavi yönteminden faydalanmaktadır.

Darinde işlemi için başvuran kişiler öncelikle bir dizi testten geçirilir. Test sonuçlarına göre tedavi görmesine karar verilen hastalar için tedavi süreci başlar. (Bundan sonra yazımızda kendilerinden, darinde işlemine maruz kalan, darinde tedavisi gören anlamında darindest terimini kullanarak bahsedeceğiz.)

Darinde ile acılar bir daha tekrar hissedilmeyecek şekilde temizlenir, saplantılar yok edilir, unutmak istenen anılar hiç yaşanmamışcasına silinir.

Hypnoz Merkezinde darinde işlemi, zorluğuna göre altı ile on beş gün arasındaki sürelerde tamamlanır. Aşk acısı, ihanet, ölüm gibi olaylar sonucu oluşan acılar altı ila dokuz gün arasında çözüme kavuşturulurken; tecavüz, çocuk istismarı, savaş, mecburi göç, umutsuzluk ve ağır depresyon vakalarında bu süre on beş güne kadar çıkabilmektedir.

Hypnoz Merkezi; Lethe, Morpheus, Elpis, Phantasos ve Aqua kısımlarından oluşmaktadır.

Darinde işleminin ilk basamağında kişiler Lethe bölümüne alınır. Başvuru formunda belirttiği şikayet bu kısımda kişinin hafızasından tamamen silinir. Morpheus kısmında, kişinin bu doğrultuda bir talebi varsa, silinen anı yerine uyku halinde yeni bir gerçeklik kurgulanır.

Ağır depresyon vakalarında, umutsuzluğa kapılmış kişilerde tedaviler Elpis ve Phantasos kısmında gerçekleştirilir. Kronikleşmiş, yineleyen depresyon rahatsızlığı olan hastalarda vagal sinir uyarımı gibi klasik yöntemler uygulanırken, umutsuzluk vakalarında kişiye derin uykuda telkinlerle umut aşılanmaktadır.

Tüm bu işlemlerin gerçekleştirildiği süreçte olası yan etkileri ortadan kaldırmak ve darindestlerin rahatlamalarını sağlamak amacıyla Aqua odaları kullanılmaktadır.

Darinde yöntemi ile tedavi edilen darindestlerin hayatlarına kaldıkları yerden değil çok daha ileri bir noktadan başlangıç yaptıkları sıkça gözlenmiştir. Karakter ve davranış değişikliği sergileyen darindestler uzmanlar tarafından olağan karşılanmaktadır. Farklı bir şehirde yeni bir hayat kuranlar olduğu gibi, sosyal çevrelerini tamamen değiştiren vakalara da rastlanmaktadır.

Diğer taraftan darinde yöntemi bazı uzmanlar tarafından hayatın doğal akışına, insan doğasına aykırı işlemler yapıldığı, yan etkileri tam olarak tespit edilmeden uygulandığı gerekçesiyle sıkça ve ağır bir şekilde eleştirilmektedir. Uzmanların endişelerinden biri de daridestlerin darindenin etkisinin geçme riski ve / veya yan etkilerinin görülmesiyle hastalıklarının görüldüğü dönemden daha ağır rahatsızlıklar yaşamaları ve tedavinin imkansız hale gelmesidir. Bu tedavi sonrası uzmanları endişelendiren bir diğer olası risk de; darindenin etkisinin yok olmasıyla intihar vakaları ve suçun artma ihtimalidir.

Darinde işlemi sonrası psikomatik rahatsızlıkların büyük bir kısmının ortadan kalktığı sıkça gözlemlenmiştir. Dolayısıyla sağlık sistemi üzerindeki aşırı yük hafiflemiş, sağlık sektöründe tasarruf edilmesi sağlanmıştır. Bu da darinde yöntemine verilen devlet teşvikini arttırmıştır.

Öyle görülüyor ki uzmanların tüm endişeleri ve uyarılarına rağmen halkın yoğun talebi ve geliştiricisinin arkasına aldığı devlet desteği ile darinde yöntemi uzun yıllar uygulamaya devam edecek.

Ne de olsa acıya göğüs germek, umutsuzluğu yenip hayatla mücadele etmek yerine bir başkasının sunduğu acısız, kısa süreli paket çözümler ile unutuluş nehrinde yüzmek çok daha cazip.

Gülcan Cengiz

Öğrendiğinden beri okuma sevdalısı, birkaç yıldır yazmaya hevesli, sanata düşkün, keşfetmeye meraklı... Hayatını edebiyat, sinema ve sanatla zenginleştirmeye çalışan bir kadın. Şimdi de yazma serüveni için beraber yola çıktığı arkadaşlarıyla karnaval hazırlığında.

YAZAR HAKKINDA

Gülcan Cengiz

Öğrendiğinden beri okuma sevdalısı, birkaç yıldır yazmaya hevesli, sanata düşkün, keşfetmeye meraklı... Hayatını edebiyat, sinema ve sanatla zenginleştirmeye çalışan bir kadın. Şimdi de yazma serüveni için beraber yola çıktığı arkadaşlarıyla karnaval hazırlığında.

Bir Yorum Yazın

+ 59 = 64

9 Yorum