Haftalık Öneriler Öneriler

KIESLOWSKI KIESLOWSKI’Yİ ANLATIYOR

Polonyalı yönetmen Kieslowski deyince çoğumuzun aklına Renk Üçlemesi ve Dekalog Serisi gelir.  Bilindiği gibi Renk üçlemesi serisi  Fransız bayrağındaki mavi kırmızı beyaz renklerinden,  Dekalog serisi ise; Tevrat’da yer alan on emirden yola çıkarak çekilmiştir. On emrin her birinden ortalama kırk dakika uzunluğunda TV dizisi olarak çekilen serinin içinden özellikle iki tanesi: Dekalog Altı (Zina Etmeyeceksin) ve Dekalog Beş (Öldürmeyeceksin)  öne çıkar. Bu iki bölümün ayrıca  sinema versiyonlarının da yapıldığını hatırlatalım. (Aşk Üzerine Kısa Bir Film, Öldürme Üzerine Kısa Bir Film) Dekalog 7 ise ‘Çalmayacaksın’ emrinden yola çıksa da daha çok kırmızı başlıklı kız ve kurt masalından esinlenmiş gibi görünmektedir.

Kieslowski Kieslowski’ yi Anlatıyor adlı kitap, yönetmenin Danusia Stok’la yaptığı söyleşilerden oluşan bir derleme. Yurttaş Kane filmini sinema okulunda iken belki kırk kez izlediğini söyleyen Kieslowski, en çok etkilendiği yönetmenler sorulduğunda ise yazarların, Kafka‘nın, Dostoyevski‘nin  isimlerini veriyor.

Sinemacıların yaptıkları; ödül törenlerine katılmak, konferanslarda, söyleşilerde konuşmak zannedilir oysa sinema yapmak demek her gün saat altıda kalkmak, gece yarısına kadar çalışmak demektir ve artık ben bu enerjiyi kendimde bulamıyorum diyen yönetmen bir Fransız gazetesinin neden film çektiğini sorduklarında verdiği yanıtı burada da tekrar ediyor. “Çünkü başka bir şey yapmasını bilmiyorum.”

Not: Bir sinema klasiği sayılan “Aşk Üzerine Kısa Bir Film” geçtiğimiz ay Başka Sinema tarafından Bursa’da gösterilmiştir.

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

9 + 1 =