Haftalık Öneriler Öneriler

KEŞANLI ALİ DESTANI (OYUN)

Ünlü yazar Haldun Taner, İstanbul Üniversitesi Alman Filolojisi mezunu. Viyana’ya tiyatro öğrenimi için gidiyor. 1955-1957 yılları arasında “Max Reinhardt Tiyatro Akademisi”nde öğrenim görüp 1957’de yurda dönüyor. Taner, gazetelerde fıkralar, öyküler, tiyatro oyunları yazıyor. Günümüzde Bilgi Yayınevi eserlerini seri halinde yayımlamıştır.

Haldun Taner

Haldun Taner

Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner ile özdeşleşmiş bir oyun. Metin, ‘Sineklidağ’ adlı taşra kasabasında geçiyor. Ali hapishaneden yeni çıkmıştır. Sevdiği Zilha, öldürdüğü Çamur İhsan’ın yeğenidir. Keşanlı Ali’nin muhtar seçilmesi ile olaylar gelişecektir.

Bursa Ahmet Vefik Paşa’da sahnelenen oyunun yönetmenliğini Bora Özkula yapmış. Eser özellikle geniş kadrosu ile (otuzdan fazla oyuncu sahne alıyor) dikkat çekiyor.

YKY

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

28 + = 31