Haftalık Öneriler Öneriler

Kazuo Ishiguro – Günden Kalanlar

“Birkaç gündür aklımı kurcalayıp duran geziyi gerçekleştirme olasılığım gitgide artıyor. Bay Farraday’in Ford’uyla tek başıma çıkacağım bir gezi bu; tasarladığım kadarıyla, İngiltere’nin en güzel kırlık yörelerini aşıp güneybatı kıyılarına kadar sürecek, böylece Darlington Malikanesi’nden beş-altı gün kadar uzak kalmama neden olacak bir yolculuk.”  

Kitap bu cümlelerle başlıyor. Ishiguro’nun etkileyici kalemine hayranlık duymamak elde değil…

“The Remains Of The Day” filmi bu kitaptan uyarlanan bir film. İzlemiştim fakat kitabı bir türlü okuyamamıştım. Kitabın ortalarına doğru filmin Kazuo Ishiguro’nun incelikli anlatısıyla pek bağdaşmadığını gördüm. Beklemiyorum da tabi; ama kitapta her harf, her kelime dizili inciler gibi parlıyor. Film ayrıca çok güzel o başka! Ama kitap da sizi içine alıyor ve bırakmıyor. Zaten gitmekte istemiyorsunuz.

“Kibar ve ilkeli kahya” Stevens, iç sesi ve anılarıyla dolu yolculuğuna sizi de katıyor, onun bilinç akışına eşlik ediyorsunuz ve Darlington Malikanesinin gizemli koridorlarında geziniyorsunuz. Stevens’ın mükemmeliyetçiliği ve “vakur” bir kahya oluşu zaman zaman sinirinizi bozsa da; bir taraftan da onun o göstermediği romantizmi içini yumuşatıyor. Çok iyi oluşturulmuş karakterlerle malikanenin günlük koşuşturmacasına katılıyorsunuz. İngiliz asilzadelerinin -o “malum” tabakanın- düşüncelerine ve tavırlarına şahit olabildiğiniz muntazam bir dönem kesiti. Gerçekten elinizden bırakamayacaksınız ve okuduğunuzda bana önerim için teşekkür edeceksiniz 🙂

Kazuo Ishiguro, Günden Kalanlar kitap kapağı

Kazuo Ishiguro, Günden Kalanlar

Kitap Açıklaması

Bir roman düşünün ki asıl anlattığı, tek bir satırında dahi geçmeyen duygular, umutlar, hayal kırıklıkları, özlemler olsun. Kazuo Ishiguro’nun benzersiz tarzını en iyi ortaya koyduğu eserlerinden biri olan “Günden Kalanlar” böyle bir roman…

İngiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından biridir Stevens. Amerikalı yeni işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmeye karar verir ve İngiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. Yol boyunca karşılaştığı manzaraların ve insanların yarattığı izlenimler anılarıyla ve mesleğinin gereklerine dair düşünceleriyle birleşerek, özenle bastırdığı duygularını ortaya sererken, hayatını idealleri uğruna harcayan Stevens basmakalıp fikirleri ve saplantılarıyla okurun kalbini fetheden eşsiz bir kahramana dönüşür.

Dokunaklı bir dramın özündeki komiği okura yaşatmayı başaran “Günden Kalanlar”, edebiyat tarihinin köşetaşlarından biri.

“Katman katman açılan, büyüleyici bir roman.”
The New York Times

“Okuru fark ettirmeden sarsan, parlak bir roman.”
Newsweek

“Bir yazarın varabileceği en yüksek mertebe… Hayranlık uyandıracak derecede cesur ve bütünlüklü bir anlatı.”
The New York Review of Books

YKY

Film Uyarlaması

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

YAZAR HAKKINDA

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

Bir Yorum Yazın

16 + = 17