Haftalık Öneriler Öneriler

IL CASANOVA DI FEDERICO FELLINI

Karşımızda ünlü İtalyan yönetmen Fellini’den bir Casanova uyarlaması var. Casanova 1725’de Venedik’de doğmuş, 1798’de bugünkü Çekya topraklarında ölmüştü. Sadece bir kadın avcısı değil aynı zamanda simyacı, yazar, rahip ve kumarbazdı. Artık elden ayaktan düştüğü yaşlılık döneminde hayatını anlattığı kitabının tam üç bin yedi yüz sayfa elyazması olduğu söyleniyor. 1945’de bulunan elyazmaları ancak 1960’da Fransızca on iki cilt olarak basılabilmiş. Kitabın Türkçe sadeleşmiş bir baskısını Hayatımın Hikayesi / Giacomo Casanova (Çev. Nilüfer Güngörmüş)  Everest Yayınları’ndan okumak mümkün.

Fellini bu filmde teatral mizansen öğelerini bolca kullanıyor, abartılı makyajlar, dönemin ihtişamını yansıtan rengarenk kostümler, dekorlar seçiyor. Filmde bu tuhaf şahsiyetin hapse girişini ve kaçışını, Henriette ve Isabella’ya aşık oluşunu, konteslerle, rahibelerle birlikte oluşunu izliyoruz.  Oyuncak bebek Rosalba mekanik hareketleriyle, naylondan deniz dalgaları yapaylığı ile  filmin plastik atmosferini destekliyor, kahramanımızı sevgisiz, ruhsuz, fantastik bir dünyaya sokuyorlar.

(Not: Casanova’yı bir de Zweig’ın gözünden incelemek isteyenler Stefan Zweig / Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar Tolstoy, Stendhal, Casanova kitabını okuyabilirler.)

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

+ 30 = 32