Haftalık Öneriler Öneriler

Cemil Meriç  – Bu Ülke

Cemil Meriç modernist bir fikir adamı değil, tam tersine batıyı her fırsatta şiddetle eleştiriyor. Kendisini sağcı ya da solcu olarak nitelendirmemize şiddetle karşı çıkıyor Meriç. “Sağcılık” ve “solculuk” gibi terimleri ithal ettiğimizi, bu terimlerin ülkemizde sınıfsal/tarihsel bir karşılığını olmadığını savunuyor.

Batılılaşmayı  reddeden yerliliği savunan bu fikir insanın Fransızca’dan yaptığı çeviriler hiç de az buz değildir: Balzac, Otuzunda Kadın; Balzac, Onüçlerin romanı (158 sayfa basımın 28 sayfası önsöz); Victor Hugo, Hernani adlı piyes; ayrıca inceleme: Saint Simon,  ilk sosyalist, ilk sosyolog 1967’de Can yayınları tarafından basılmıştır.

Cemil Meriç

Cemil Meriç

Kitaptan bazı notlar:

Düşünmek, insan üzerine düşünmek mutlaka yasak bölgelerin birkaçına dalıp çıkmakla olur. Zaten demokrasi ve liberalizm yasak bölgeleri kaldırmak manasına gelir.

Kelimeleri tarif etmeden girişilecek her tartışma kısır almaya mahkum.

Münakaşada zafer mağlup olanındır. Yen ilmek zenginleşmektir. Münakaşa hakikati birlikte aramaktır. Karşınızdaki göremediğinizi gösterecek size. Sizden farklı düşündüğü ölçüde yaratıcı ve öğreticidir. Hakikat binbir cepheli, binbir görünüşlü.

İletişim Yayınları

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Öneriler için tıklayabilirsiniz. 

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

56 + = 62