Haftalık Öneriler Öneriler

A HERO

A Hero, Asghar Farhadi’nin 2021 yapımı filmi. Yönetmen bu filmde de sevdiği temalar olan suçlu, suçsuz, günahkar, erdemli olmak gibi temaları ele alıyor. Farhadi hem senaryosunu yazıp hem de yönettiği filmde sadece ana karakteri olan Rahim’i değil, neredeyse bütün yan karakterleri ahlaki bir seçim yapmaya zorluyor. İzleyiciye iyilik timsali olarak sunulan baş karakterin oğlunu sevdiği şüphesiz. Peki oğlunun kekemeliğinde, çocukluk travmalarında hiç mi payı yok? Sevgi timsali Farkındah’ın dernek başkanı Radmeh’den Rahim’i sempatik göstermesi için istedikleri ne kadar ahlaki? Kötü adam bildiğimiz Behram kızını seven, ilkeli bir baba değil mi? Salihi’nin çıkarına ters düştüğünde Rahim’ i yalancılıkla suçlamasına ne demeli?

Farhadi’nin son filmi hem karakterler arasında özenle kurulmuş çatışma sahneleri ile hem de seyirciye sordurduğu gerçek nedir, suç ve suçlu kimdir soruları ile tam bir senaryo dersi niteliğinde!

Film adı: A Hero

Yönetmen: Asghar Ferhadi

Yapım Yılı:   2021

IMDb

BAŞKA SİNEMA

FILMLOVERSS

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

9 + = 19