Haftalık Öneriler Öneriler

She Past Away

Bu hafta sizlere önerim Bursa kökenli bir post-punk grubu olan She Past Away olacak. Son dönemlerde dark-wave müzik gruplarını dinlemeye başlayınca karşıma çıkan bu grubun dinlediğim ilk şarkısı Katarsis oldu.

80’lerin klavyesi, synthesizer kullanımı ile elektronikleştirilmiş melodiler, alttan alttan gelen o gotik ambiyans üzerine eklenen Volkan Caner’in derin, buğulu ve özellikle bozulmuş gibi algılanan sesi eklenince ortaya “tuhaf ve muhteşem” kelimelerinin karışımı bir şey çıkmış. Parça ilerlediğinde önce sözlerin Türkçe olduğunu anlamadım. Türkiye’de böyle müzik yapan gruplar var mı ya diye düşünürken otomatik olarak beklentim sözlerin yabancı dilde olmasıydı. Beklentiler nasıl da önyargılı olabiliyor. Parçaların Türkçe olması ve her bir sözün şiir tadında olması bence harika.

Sonra grubu araştırdım. Volkan Caner ve İdris Akbulut tarafından kurulmuş, Kasvetli Kutlama isimli bir EP yayınladıktan sonra ilk albümleri olan Belirdi Gece’yi 2012 de çıkartmışlar. En sevdiğim şarkı sözleri bu albümdeki Ruh parçasına ait. Şehvetli, iç gıcıklayıcı ve elbette çok karanlık.

2015’te Narin Yalnızlık, 2019’da Disko Anksiyete albümleri gelmiş.

Albüm isimleri de ne kadar manidar. Şöyle bir şey oldu hatta; oğlumla arabada She Past Away dinliyorduk. Beğendin mi bu grubu dedim. “Anne şarkılar çok eğlenceli, müzikleri dans müziği gibi ama sözleri çok üzücü, üzgün şeylerden bahsediyor.” dedi. Evlatçım Disko Anksiyete’nin tanımını yaptı resmen. Dark wave bu annecim, karanlık, romantik ve kasvetli… Ama öyle değilmiş gibi gösteriyor kendini. Ergenliğe girince anlarsın. 🙂

Spotify’da en çok dinlenen She Past Away şarkıları arasında Durdu Dünya ilk sırada yer alıyor. Gerçekten müthiş. Kaybedişi, acıyı, özlemi hissettiriyor. Ancak benim en sevdiğim şarkıları çıkış parçaları olan Kasvetli Kutlama oldu. Ardında da Ruh ve  çok güçlü mesajları olan Asimilasyon geliyor. Katarsis’in sözleri bana göre olmasa da (Affet, affet yalvarıyorum kısmını sevmiyorum… Özür dilenmesini hiç sevmem, o yüzden sanırım.) melodisini en sevdiğim parça Katarsis.  Hani şimdi yeni nesil diyor ya “Videodan çıkamıyorum” ben de melodiden çıkamıyorum dinlediğimde.

Dark-wave soundu ve gotik imajıyla dikkat çeken bu grup Türkiye’de belirli bir kesim tarafından takip edilse de yurtdışında son derece aktif olduğunu gördüm. Güzel işler yapan bu güzel adamların isimlerini daha çok duyurmaları dileğimle, müzik listenize farklı bir şeyler eklemek istiyorsanız She Past Away’e göz atın derim.

Gizem Ozan Aslan

En sevdiği çiçek yasemin olan kadın, gecenin sessizliği içinde yazıyordu. Yarayı ve izi… Zamanı ve yansımayı… Bazı kelimelere fena takıntılı, karakterleri hezeyanlı, deliliği düş ile değiş tokuş ediyordu. Kendini bildi bileli…

YAZAR HAKKINDA

Gizem Ozan Aslan

En sevdiği çiçek yasemin olan kadın, gecenin sessizliği içinde yazıyordu. Yarayı ve izi… Zamanı ve yansımayı… Bazı kelimelere fena takıntılı, karakterleri hezeyanlı, deliliği düş ile değiş tokuş ediyordu. Kendini bildi bileli…

Bir Yorum Yazın

7 + 3 =