Haftalık Öneriler Öneriler

İLGİ MANYAĞI (SYK PİKE)

Filmimiz 2022 İsveç yapımı, yönetmenliğini Kristoffer Borgli yapmış. İngilizce adında (Sick of Myself) Türkçe çevirisi mümkün olmayan sözcük oyunu gizli, kahramanımızın hastalık haline gelen ilgi görme arzusunu da akıllara getiriyor.

Film, Thomas (Eirik Sæther) ve Signe (Kristine Kujath Thorp) çiftinin ilişkisi üzerinden ilerliyor. Thomas şöhreti yakalamayı arzulayan bir modern sanatçıdır ve koltuklarla yaptığı heykel ün getirince adından söz ettirmeye başlar. Signe’nin tepkisi ise sevgilisini kıskanmak ve sinir küpüne dönmek olur.

Bundan sonra film boyunca dikkatleri üzerine çekmek için Signe’nin yaptıklarını izleriz. Signe fiziksel güzelliği ile değil ironik şekilde bedenine zarar vererek, düşkün bir hale gelerek başkalarına kendini acındırmaya çalışacaktır.

Film modern çağın bir hastalığı haline gelen ne pahasına olursa olsun dikkat çekme arzumuzu eleştirirken akla Chuck Palahniuk’in sözlerini de getiriyor. “Başkalarını umursamadığımızı söylüyor ancak onların beğenisini kazanmak için çabalayıp duruyoruz.”

Mubi

Fotoğraflar: Altyazı

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

+ 55 = 62