Haftalık Öneriler Öneriler

HAMLET

GAİN ile Asteros Film‘in ortak yapımları olan Hamlet dizisi, geçtiğimiz Eylül ayında Avrupa’daki en büyük TV içeriği festivali olan Series Mania’ya seçilen ilk Türk yapımı oldu. Aynı zamanda uluslararası kategoride dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve pek çok övgü topladı. Türkiye’de ise tüm bölümleri ile birlikte GAİN’de.

Shakespeare’in ölümsüz eseri Hamlet’ten, gerçek bir hikayeye harmanlanarak uyarlanan dizi, Büyükada’daki “fayton krallığı” konusu üzerinden hem Türkiye’nin hem de hayatın absürt, akıl almaz görünen ve çarpıcı gerçeklerine ışık tutuyor. Hamlet’in asıl konusu, Danimarka’da geçer ve Prens Hamlet’in, kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen ve annesi Gertrude ile evlenen amcası Claudius’tan nasıl intikam aldığını anlatır. Oyun renkli bir biçimde kahır dolu kederden, hiddet dolu gazaba geçen gerçek ve yapmacık cinnetin izlediği yolu çizer ve ihanet, intikam, ensest, ahlaksızlık konularını işler. Kaan Müjdeci bunu, bugünkü “fayton krallığı” üzerinden işliyor.

“Hamlet”, yeryüzünde en çok uyarlanan yapımlardan birisi. Metin Erksan’ın 1977 tarihli “İntikam Meleği/ Kadın Hamlet” uyarlaması da bunlar arasında en özel olanlardandı. Erksan, Hamlet rolünü bir kadına (Fatma Girik) vermişti. Kaan Müjdeci de bu yoldan gidiyor ve Hamlet’in tahtına bir kadını (Elit İşcan) oturtuyor, hikayeyi de bugünün Türkiye’sine uyarlıyor.

Derin konulara değinen ve sinematografik başarıya sahip olan yapım toplamda 7 bölümden oluşuyor.

Oyuncuların muhteşem performansları, etkileyici görselliği ve sürükleyici hikaye anlatımıyla beni büyüledi.

Tüylerimi diken diken eden dizi ve atlar, kurt ve yılanın olduğu sahneler için de yönetmen ve oyuncular güzel açıklamalar yapmış:

Kaynak: İyi ki

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

15

YAZAR HAKKINDA

Gizem Akın

Bana bu kimliği yaz deseniz, birinci tekille yazılmış sıkıcı bir durum öyküsü yazarım. Anlat deseniz, anlatamam.

Bir Yorum Yazın

18 + = 26