Haftalık Öneriler Öneriler

OYUNUN KURALI (La Règle du Jeu)

1939 yapımı bu siyah beyaz filmin yönetmeni  Jean Renoir, bilindiği gibi ünlü izlenimci (empresyonist) ressam Pierre Auguste Renoir’in oğludur. Renoir bu filminde Bunuel’in gerçeküstücü sinemasına yaklaşan bir güldürü anlayışıyla yakından tanıdığı Fransız kentsoylu sınıfını kıyasıya eleştirmiş, gösterime girdiği dönemde basının ve bürokratların öfkesini üzerine çekmiştir.

Film 2. Dünya Savaşı arifesinde bir şatoda verilen av partisi üzerine kurulmuştur. Robert’in aristokrat misafirleri kendi dünyalarında, keyif içinde yaşamaya öyle alışmışlardır ki ihanetin, sadakatsizliğin, hatta cinayetin bile mutluluklarını bozmasına izin vermeyeceklerdir. Bu dünyaya yabancı, oyunun kurallarını bilmeyenleri ise ‘bir hayvan gibi vurulup’ sessizce öleceklerdir.

Not: Yönetmenin babası ile, daha sonra evleneceği Andrée Heuschling ile kurduğu ilişkiyi, aile yaşamını daha yakından tanımak isteyenler Gilles Bourdos‘un yönettiği  2012 yapımı  Renoir  filmine de göz atabilirler.

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı. Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

YAZAR HAKKINDA

Irmak Erkan

Bir gece yatağından kalktı. En sevdiği pantolonunu, gömleğini giydi, cüzdanını yanına aldı, çantasını sırtladı; karısını ve çocuklarını öpüp odadan çıktı.
Çalışma odası soğuk, karanlıktı. Ahşap masanın üzerindeki gece lambasını yaktı, sobayı tutuşturdu. Sandalyesine oturdu, yazmaya başladı.

Bir Yorum Yazın

7 + 3 =

1 Yorum